W celu skutecznej ochrony przed pożarem pracownicy branży przemysłowych muszą używać szczelnej ognioodpornej odzieży pokrywającej całe ciało.To wymaga noszenia długich nogawek i rękawów, co utrudnia pracę w gorącym i wilgotnym klimacie.Nie dziwi zatem, że pracownicy mogą zwracać uwagę na ryzyko stresu cieplnego przy wyborze i noszeniu odzieży ochronnej.
Czynniki wywołujące stres cieplny
Trzy czynniki wywołują stres cieplny:ekstremalne warunki, w tym wysoka temperatura, wilgotność i wiatr; rodzaj i ciężar odzieży; oraz rodzaj i intensywność fizyczna wykonywanej pracy.
Każda aktywność fizyczna generuje w organizmie ciepło.Aby ciało mogło utrzymać prawidłową temperaturę, ciepło to jest oddawane przez skórę i ubranie.W sytuacjach, w których oddanie ciepła jest niemożliwe, może wystąpić stres cieplny.
Nasze ciało oddaje ciepło na dwa sposoby:
• Oddawanie suchego ciepła
Występuje, kiedy temperatura otoczenia jest niższa od temperatury naszej skóry.Ponieważ temperatura ciała człowieka jest wyższa niż 32°C, ten rodzaj termoregulacji zachodzi prawie przez cały czas.
• Wypacanie ciepła
Oddawany przez ciało pot zostawia na skórze wilgotną warstwę.Proces parowania tej wilgoci chłodzi ciało.Proces termoregulacji odpowiadający za utrzymywanie równowagi pomiędzy ciepłem wytwarzanym w organizmie w wyniku aktywności, a ciepłem wytracanym w procesie transferu suchego ciepła i pocenia się, decyduje o odczuwanej przez nas temperaturze.
Ciężar tkaniny jest ważniejszy niż jej typ
Waga tkaniny w większym stopniu wpływa na pojawienie się stresu cieplnego niż jej typ.Producenci odzieży ognioodpornej zazwyczaj podają gramaturę tkaniny w gramach na metr kwadratowy (g/m2).
Najlżejsze z dostępnych na rynku kombinezony bawełniane pokryte warstwą ognioodporną (FRT) są wykonane z tkanin o gramaturze 198 g/m2, a najczęściej stosowane są kombinezony wykonane z bawełny FRT o gramaturze 255 g/m2.
Odzież wykonana z włókna DuPont™ Nomex® i tkaniny DuPont™ Protera® jest przy nich bardzo lekka.W stosunku do wagi zapewnia ona najwyższy poziom ochrony przy najniższej gramaturze.(Odzież z bawełny FRT jest cięższa od odzieży wykonanej z materiału Nomex® zwykle o 0,45 kg, a niekiedy więcej).Odzież wykonana z materiału Nomex® IIIA ma gramaturę 127 g/m2 i waży zaledwie 2 kg.
Najważniejsza jest przepuszczalność powietrza
Przepuszczalność tkaniny określa, jak łatwo może przez nią przenikać powietrze.Ponieważ większość produktów FRT jest impregnowana lub powlekana niepalnym materiałem, są one nie tylko cięższe, ale też mają niską przepuszczalność powietrza.Tymczasem odzież wykonana z materiałów Nomex® i Protera® zapewnia przepuszczalność na poziomie dwa razy wyższym niż tkaniny FRT.
Kontrola wilgoci i komfort termiczny
Ostatnim czynnikiem, o którym należy pamiętać jest kontrola wilgoci.Kiedy ciało ze stanu oddawania ciepła suchego przechodzi w stan pocenia się, właściwości odzieży pozwalające wiązać wilgoć w tkaninie, utrzymywać ją z dala od skóry i oddawać na zewnątrz, mają kluczowe znaczenie dla komfortu użytkownika.Odzież wykonana z materiałów Nomex® i Protera® potrafi skutecznie oddalać wilgoć od skóry użytkownika.
Wniosek
Ponieważ do występowania stresu cieplnego przyczynia się wiele czynników, w tym wysoka temperatura, wilgotność czy poziom aktywności, żadna odzież nie jest w stanie zagwarantować komfortu w 100%.Jednak wybór odpowiedniej odzieży ognioodpornej pomaga kontrolować poziom komfortu użytkownika i pozwolić mu unikać czynników wywołujących stres cieplny.
Odporność tkaniny wykonanej z włókna Nomex® oraz tkaniny Protera® na płomienie nie tylko ma charakter strukturalny, ale też pomaga redukować poziom stresu cieplnego, ponieważ jest wygodniejsza, lżejsza, lepiej przepuszcza powietrze i lepiej odprowadza wilgoć.